Branislav „Gabo“ Adamec

Partneři:

bRANISLAV „GABO“ ADAMEC

Horolezec, vůdce, manažer

Narodil jsem se na Oravě na pomezí Malé Fatry a Oravské Magury. Od 3 let jsem náruživý lyžař k tomu jsem přidal VHT a lezení. V roce 1980 jsem poprvé vyzkoušel skialp včetně přechodu Vysokých Tater.

V letech 19841990 jsem byl členem Českého a následně Federální výběru v horolezectví. Na kontě mám bezpočet letních a zimních výstupů v horách včetně několika prvovýstupů, např. prvovýstup alpským stylem severní stěnou Shivlingu (6543 m) v Gharwalském Himálají. Výstup byl oceněn jako výstup roku. V roce 1987 jsem obsadil 2. místo v anketě o nejlepšího horolezce Československa.

Mám vylezené ikonické hory jako Shivling v Himalájích, Chan Tengri v Kyrgystánu, Mount Aspiring Nový Zéland, Alpamayo a Artensonrachu Peru.

Byl jsem 4 x na vrcholu sedmi tisícovky a na expedici na Shishu Pangmu, kde jsem sjel z výšky 7000 metrů na lyžích. Mám kontě několik sjezdů z vysokých vrcholů hor, např. Valaranaju (5760 m) v Peru, Jebel Toubkal 4123 m v Africe, Mount Meru (6475 m) v Himalájích, Mount St. Helens (2950 m) v USA.

Účastnil jsem se několika významných skialpinistických závodů jak Bokami Západních Tatier, K2 Malá Fatra, Sella Ronda Skimarathon, PDG Patrouille des Glaciers.
V roce 2010 jsem ukončil vzdělání a stal se Horským vůdcem s mezinárodní licencí IFMGA.

Manažersky jsem působil například ve firmách W. L. Gore: sales manažer pro ČR a SR (výrobce GORE-TEX®), HUDYsport: Obchodní a marketinkový ředitel, ICEBREAKER: Ředitel pro východní Evropu, a nakonec OberAlp: ředitel pro ČR, SR a Maďarsko pro značky Dynafit a SALEWA.

Speciálně práce pro značku Dynafit mně etablovala do pozice propagátora a „národního buditele skialpinismu“ jsem spoluzodpovědný za obrovským boom, který zažíváme v posledním období. Zorganizoval jsem se svým týmem, více než 100 testovacích dní, 50 novinářských eventů a více než 40 hobby závodů. Jsem spoluzakladatelem největšího hobby závodu ve Východní Evropě Noc Tuleních Pásů, spoluzakladatelem Skialpujfest a webu pro začínající skialpinisty Skialpuj zakladatelem projektu Skialp do škol.
ohlasy v médiích
Články

Rozhovor pro časopis Forbes. Online k přečtení zde.